چرا آبسردکن یخچال فریزر و ساید بای ساید کار نمی کند؟

 یکی از مشکلات رایج اکثر یخچال فریزر ها و ساید بای ساید ها کار نکردن آبسردکن آنهاست. اما چرا آبسردکن یخچال فریزر و ساید بای ساید کار نمی کند ؟ کار نکردن آبسردکن یخچال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اگر یخچال شما هم این مشکل آزاردهنده را دارد و به دنبال راه‌حلی هستید که مشکلتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف کنید تا انتهایی مقاله با ما همراه باشید.

 علت کار نکردن  آبسردکن یخچال و ساید بای ساید :

به طور کلی علت کار نکردن آبسردکن یخچال رامی توان در دو مورد دسته بندی کرد.

 •  سرد نکردن آب توسط آب سرد کن یخچال
 •  مشکلات و شکستگی های فیزیکی  آبسردکن یخچال و بیرون نیامدن آب از آبسردکن

 معمولاً منظور مراجعه کننده ها از کار نکردن آبسردکن یخچال متفاوت است. گاهی اوقات خرابی و شکستگی ها و یا بیرون نیامدن آب از آب سردکن منظور مراجعه کنندگان است این موارد می توانند موجب شوند تا آب سرد کن یخچال به درستی کارنکند.

در اینگونه موارد نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات آبسردکن یخچال می باشد.اما گاهی اوقات سردنکردن آب یخچال می‌تواند منظور مراجعه‌کنندگان از علت کار نکردن آبسردکن یخچال باشد.

 علت سرد نکردن آبسردکن یخچال چیست؟

همانطور که توضیح داده شد گاهی اوقات آب سرد کن یخچال نمی‌تواند آب را سرد کند اما علت سرد نکردن آبسردکن یخچال  چیست؟ معمولاً در این گونه مواردعلت می تواند:

 • تنظیم نبودن ترموستات دمایی یخچال
 • ایراد و یا خرابی برد کنترلی دیسپنسر یا آبسردکن

آبی از آب سرد کن بیرون نمی آید.

اگر کار کرد آبسردکن یخچال دچار مشکل شده و آب داخل آن بیرون نمی آید این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

 • لوله انتقال آب آبسردکن یخ زده است
 • ایراد در شیر ورودی آب سردکن یا شیر برقی آبسردکن است.
 • فشار کم آب ورودی
 • فیلتر آب نیاز به تعویض دارد.
 • سوئیچ درب دچار مشکل است.
 • سوئیچ دیسپنسر یا آبسردکن خراب است.
 • ایراد برد کنترلی دیسپنسر یا آبسردکن موجب بروز این مشکل شده است.

عیب یابی خرابی آبسردکن یخچال

برای عیب یابی علت سرد نکردن آبسرد کن یخچال می توانید موارد زیر را بررسی کنید.

 • یخ زدن لوله انتقال آب را بررسی کنید.

زمانی که به دنبال علت سرد نکردن آبسردکن یخچال هستید اولین گزینه ای که باید بررسی کنید یخ زدن لوله آب درون درب یخچال است. البته گاهی اوقات این لوله را داخل فریزر ساید بای ساید یخچال قرار می دهد.

این موضوع احتمال یخ زدن لوله را افزایش می‌دهد. برای حل این مشکل می توانید لوله را خارج کنید و آن را زیر آب گرم بگیرید به کمک آب گرم می توانید مطمئن شوید که مجرای داخلی آن باز شده  و یخ زدگی های احتمالی آن را از بین ببرید. اگر بعد از انجام این کار مسیر هوا در داخل لوله باز شد این مشکل برطرف شده است البته قبل از  باز کردن لوله با فوت کردن درون آن این موضوع را تست کنید.

در صورتی که دمای فریزر به زیر صفر درجه فارنهایت برسد، امکان یخ زدن لوله آب وجود دارد. دمای داخل فریزر باید همیشه در بازه -۱۸ تا -۱۲ درجه سانتیگراد حفظ شود.

 • بررسی و تنظیم دمایی ترموستات یخچال

ترموستات دمایی یخچال می تواند یکی دیگر ازعلت کار نکردن آبسردکن یخچال باشد.اگر ترموستات دمایی یخچال تنظیم نباشد و یا کار نکند.تنظیم دما به هم ریخته و امکان از کار افتادن آبسرد کن وجود دارد.بنابر این پیشنهاد می شود که این گزینه را بررسی و در صورت مشکل عیب آن را بر طرف کنید.این کار نیازمند مهارت فنی است به همین خاطر اگر دانش و مهارت کافی ندارید خودتان انجام ندهید.

 • بررسی خرابی برد کنترلی دیسپنسر

اگربرد کنترلی یخچال معیوب باشد بسیاری از کارکردهای یخچال و آبسرد کن یخچال دچار مشکل می شود.علاوه بر آن ضعیف شدن این قطعه می تواند توان الکتریکی لازم برای کارکرد صحیح آبسردکن را تامین نکند.

وظیفه این قطعه کنترل بخش  های آبسردکن,یخساز و صفحه نمایش است.خرابی برد کنترل می تواند علت کار نکردن آبسردکن یخچال باشد.بررسی این موضوع نیازمند دانش کافی است به همین علت لطفا اگر تجربه و دانش کافی ندارید این کار را خودتان انجام ندهید.

 • خرابی شیر ورودی آب

علت کار نکردن آبسردکن یخچال می تواند خرابی شیر ورودی یا همان شیر برقی یخچال باشد.وظیفه شیر ورودی این است که آب را به داخل یخچال آورده و به آبسردکن و یخساز یخچال منتقل کند.این قطعه می تواند هم مشکل مکانیکی و هم الکترونیکی پیدا کند.

تسط این قطعه را با چک کردن سلنویدهای شیر ورودی آب به کمک یک مولتی متر شروع کنید.اگر مشکلی وجود نداشت می توانید از مسدود بودن آن اطمینان حاصل کنید.

در صورت چک کردن این گزینه ها و نیاز به تعویض می توانید از یک تعمیر کار خوب و مجرب کمک بگیرید.تعویض این قطعه می تواند موجب رفع مشکل شود.

 • چک کردن فشار آب خانه

معمولا اگر فشار آب خانه کم باشد.آبسرد کن یخچال دچار مشکلاتی خواهد شد.فشار استاندارد حداقلی برای کار کردن آبسرد کن یخچال حدود ۲۰psi است.بنابر این اگر فشار آب مناسبی ندارید ممکن است شیر آبسرد کن باز نشده و مشکلاتی برای آب سرد کن یخچال پیش بیاید.

 • بررسی فیلتر آب یخچال

یکی دیگر از مشکلات رایج که زمان عیب یابی آب سردکن یخچالتان باید به آن توجه داشته باشید بررسی فیلتر تصفیه آب یخچالتان است.همان طور که در مقاله تعویض فیلتر یخچال توضیح داده شد زمان استاندارد برای استفاده از فیلتر آب یخچال ۶ ماه است و در صورتی که چک یا تعویض نشود,فیلتر آب گرفته شده و مسدود شده می تواند موجب اختلال و کاهش جریان آب به آبسرد کن یخچال شود که مشکلاتی را به همراه دارد.

 • خرابی میکرو سوئیچ و کلیدهای دیسپنسر

میکرو سوییچ یا کلید های دیسپنسر وظیفه کنترل عملیات اتوماتیک خروج آب و یخ از آبسرد کن و یخساز را بر عهده دارند.اگر کارکرد آبسرد کن یخچالتان دچار مشکل شده ممکن است این قطعات ایراد پیدا کرده باشند. این کلیدها که می توانند نوع یخ، دمای آب و سایر تنظیمات را کنترل کنند، ممکن است دارای اتصالات نادرست و یا سوخته باشند. همچنین ممکن است از فریم و بدنه خارج شده و یا به سبب ضربه یا حرارت دچار مشکلات فنی گردیده و جریان نداشته باشند.

 • خرابی و ایراد سوئیچ درب یخچال

در حالتی که درب یخچال باز است، قفل درب باعث خاموش شدن آبسردکن و یخساز می شود. در صورتی که ایرادی در سوئیچ قفل درب وجود داشته باشد، حتی با بسته بودن درب نیز می تواند از فعال شدن و کار کردن آبسردکن و یا یخساز یخچال جلوگیری کند. برای تست سالم بودن قفل درب، از یک مولتی متر برای وجود جریان در آن استفاده کنید.

 • ایراد سیم کشی های داخلی

ممکن است مشکلات ناشی از سیم کشی های داخلی و مهار سیم ها در درون یخچال شما باشد. داخل یخچال و درب ها را بررسی کنید و سیم هایی که قطع شده اند را متصل کنید. ممکن است برخی از آنها بر اساس نوسانات جریان و یا عوامل دیگری سوخته باشند، که در این حالت تشخیص آنها ساده بوه و برای رفع مشکل باید تعویض شوند.

سخن آخر :

ایرادات و مشکلات آبسردکن یخچال می تواند بسیار جزئی و ناچیز باشد.اما در بیشتر مواقع بر طرف کردن این مشکلات نیازمند دانش و تجربه کافی در این زمینه است.اگر یخچال شما هم این مشکلات را دارید و خودتان نمی توانید عیب آن را پیدا کنید می توانید از تکنسین های مانی سرویس کمک بگیرید.تعمیر کاران مانی سرویس با بیش از ۵ سال سابقه آماده خدمت رسانی به تمامی همشهریان در تهران و کرج هستند.

تمامی حقوق برای ایمان سرویس محفوظ است.طراحی سایت و سئو : همراه آی سی تی