علت برفک یخچال

برفک یخچال چرا به وجود می آید؟

برفک یخچال یکی از مشکلاتی است که معمولا  یخچالها دارند.این مشکل می تواند باعث کاهش خنک کردن یخچال و یا علت سرد نکردن یخچال باشد.در این مقاله به بررسی دلایل برفک زدن یخچال می پردازیم و به شما می گوییم که چگونه می توانید از برفک زدن یخچال جلوگیری کنید.

جهت دریافت خدمات زیر می توانید با مانی سرویس تماس بگیرید.

دلایل برفک زدن یخچال:

اولین عاملی که می تواند موجب برفک زدن یخچال شودواشر هایی هستند که دور درب یخچال قرار می گیرند.اگر این واشر ها دچار مشکل و خرابی شوندهوا از بین آنها وارد یخچال شده و جریان سرمای داخل یخچال دچار مشکل می شود همین موضوع چرخه سرمایشی را به هم زده و یخچال دچار برفک می شود.(برخورد هوای گرم و مرطوب که حاوی بخار آب است با یک سطح سرد و یخ برفک ایجاد می کند)توجه داشته باشید اگر یخچالتان برفک بزند به سرعت باید اقدام کرده و آن را آب کنید.

برای آب کردن برفک , یخچال را از برق بکشیدو مواد غذایی و وسایل داخل آن را خالی کنید.به هیچ عنوان برای شکستن برفک از اجسام نوک تیز استفاده نکنید.برای سریغ تر آب شدن برفک می توانید از وسایل گرمایشی یا سشوار استفاده کنید.

توجه : پیشنهاد می شود برای جلوگیری از برفک زدن یخچالتان هر یک سال یک بار حداقل واشر های درب یخچال را عوض کنید.

چراساید بای ساید برفک میزند؟

یخچالهای ساید بای ساید معمولا به دلایل زیر برفک می زنند:

  1. اگر فضای نگهداری یخچال ساید بای ساید بسته و گرم باشدموجب می شود برفک سریعتر شکل بگیرد.
  2. اگر فضای مناسب در پشت یخچال وجود نداشته باشد تا تهویه درست کار کند و فن کمپرسور بتواند کمپرسور را خنک کند.
  3. باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال می تواند هوای گرم را وارد ساید بای ساید کند و سریعتر برفک ایجاد شود.
  4. تمیز نکردن برفک یخچال می تواند موجب تشدید برفک یخچال گردد پس باید هر چند وقت یک بار برفک یخچالتان را تمیز کنید.
  5. نوسانات برق را کنترل کنید گاهی اوقات قطعی برق یا خراب بودن دوشاخه موجب گرم شدن یخچال و برفک زدن آن می شود.

تو جه داشته باشید که در مقالات قبل دلایل دیگری را مطرح کردیم که می تواند موجب ایجاد برفک در ساید بای ساید شود که بهتر است در این موارد از تکنسین های یخچال برای تعمیر یخچال استفاده شود.

بیشتر بخوانید : علت صدای یخچال چیست؟ چگونه می توانید آن را برطرف کنید؟

علت تشکیل برفک با توجه به مکان شکل گیری :

برفک یخچال در بخش های مختلف شکل می گیرد.که برای رفع برفک در مکانهای مختلف راهکارهای مختلفی وجود دارد که با هم آنها را بررسی می کنیم:

  1. گاهی اوقات برفک در اطراف درب یخچال به چشم می خورد که علت آن می تواند بسته نشدن درب یخچال(کیپ نشدن) به دلیل خرابی پلاستیک درب یخچال و یا حجم زیاد مواد غذایی داخل یخچال باشد.در این گونه موارد سعی کنید واشر یخچال را چک و در صورت خراب بودن تعمیر کنید و یا حجم مواد غذایی داخل یخچال را کم کنید.
  2. اگر برفک در همه جای یخچال دیده شود ممکن است دمای داخل یخچال پایین باشد که باز هم باید بررسی کنید ببینید چه چیزی چرخه سرمایشی درون یخچال را به هم زده است.
  3. اگر برفک در قسمت پشت یخچال به چشم بخورد و قطور باشد و سخت قابل شکستن باشد.ممکن است به دلیل مشکل اساسی در چرخه یخ زدایی یخچال باشد مه برای رفع آن باید از افراد متخصص کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید :علت سرد نکردن یخچال چیست؟

چگونه می توانید برفک یخچال را رفع کنید؟

۱- اجازه دهید آب شدن برفک روال طبیعی خودش را طی کند.

این روش طولانی ترین روشی است که شما می توانید به کمک آن برفک یخچالتان را آب کنید اگر وقت کافی دارید یخچالتان را از برق بکشید و درب یخچال را باز کنید و بگدارید گرمای محیط برفک یخچالتان را آب کند.

۲- برای آب کردن برفک از حرارت سشوار استفاده کنید.

این وسیله می تواند سرعت آب شدن برفک را بالا ببرد.البته دقت کنید زمانی که از این وسیله استفاده می کنید نکات ایمنی را حتما رعایت کنید تا خدایی ناکرده دچار برق گرفتگی نشوید.یادتان باشد که یخچال را باید حتما از برق بکشید.

۳- استفاده از آب گرم یا جوش

می توانید محفظه آب گرم را داخل فریزر یا یخچال قرار دهید و یا به کمک پاشیدن آب به داخل یخچال یا فریزر برفک های یخچال را آب کنید. این روش بهترین و راحت ترین روش برای برفک زدایی است که معمولا ازآن استفاده می شود.

۴- بالا بردن دمای داخل یخچال یا فریزر

بعد از اینکه یخچال را از برق کشیدید می توانید به کمک لوازم گرمایشی (بخاری و هیلتر)دمای داخل محفظه یخچال یا فریزر را بالا ببرید تا به سرعت یبرفک های داخل آن آب شود.این روش توصیه نمی شود مگر در مواردی که  مجبور باشید.

۵- استفاده از پارچه های زبر که به موادی مانند الکل آغشته شده باشند.

می توانید به کمک آب جوش و الکل فرآیند ذوب شدن برفک یخچال را سریعتر کنید.روش های دیگری وجود دارد که به کمک خلاقیت و امکاناتی که دارید می توانید برای دوب کردن برفک یخچال از آن استفاده کنید اما دقت کنید که این روش ها به گونه ای نباشد که به یخچالتان آسیب بزند.در ادامه روشهای دیگری را هم توضیح می دهیم.

بیشتر بخوانید : علت نشت آب یخچال و فریزر چیست؟(بررسی کامل)

روش های مختلف از بین بردن برفک(دستی و اتوماتیک)

از بین بردن برفک یخچال به روش دیفراست دستی

این روش را در پاراگراف های قبلی به صورت مفصل توضیح دادیم. اصول کار به این شکل است که یخچال را از برق کشیده و به کمک لوازم گرمایشی , آب جوش ,پارچه و یا هر وسیله دیگری که بتواند بدون آسیب ردن به یخچال برفک را آب کند تمامی برفک های یخچال را آب می کنیم و بعد از آن مجددا یخچال را به برق وصل می کنیم تا به کار خود ادامه دهد.

از بین بردن برفک یخچال به روش دیفراست اتوماتیک

در این روش بدون اینکه یخچال را از برق بکشید می توانید با زدن دکمه دیفراست یخچال را به طور اتوماتیک خاموش کنید.بعد از مدتی برفک ها با دمای محیط آب شده و به داخل کمپرسور رفته و تبخیر می شوند.بعد از اینکه برفک ها آب شدند می توانید دکمه دیفراست را به حالت اولیه برگردانید.در این روش دیگر نیازی نیست که شما تمام تلاشتان را برای دوب کردن برفک ها به کار بگیرید و کار به صورت اتوماتیک انجام می شود.

از بین بردن برفک یخچال به روش برفک زدایی نوفراست

یخچالهای جدید مجهز به سیستمی به نام نوفراست هستند که از تامر ترمودیسک و المنت حرارتی ساخته شده است.این سیستم با تعداد مشخصی از باز و بسته شدن درب یخچال به طور  اتوماتیک یخچال را خاموش می کند و برفک زدایی اتوماتیک صورت می گیرد. در مورد برفک زدایی اتوماتیک به صورت مفصل صحبت کردیم.

در این روش یک فن داخل یخچال تعبیه شده که برفک یخچال را از بین برده و در انجام این فرآیند، به مواد غذایی داخل یخچال کاری نداشته و باعث خراب شدن آن به علت بیرون بودن یک گرمی هوای داخل یخچال نمی شود. مزیت از بین بردن برفک یخچال به روش نوفراست نسبت به دیگر روش ها آن است که به صورت منظم انجام میگیرد.

بیشتر بخوانید :۴دلیل بسته نشدن درب یخچال (بررسی کامل)

سخن پایانی :

برفک زدن یخچال می تواند دلایل ساده ای داشته باشد که در بالا به آنها اشاره شد اما توجه داشته باشید که آب نکردن برفک یخچال می تواند خساراتی را به دنبال داشته باشد بنابر این اگر با این موضوع روبرو شدید به سرعت در پی رفع آن باشید و آن را جدی بگیرید.