علت خالی شدن یا نشت گاز یخچال چیست؟

نشت گاز یخچالی  یکی از مشکلات رایج در مدلهای مختلف یخچال به شمار می آید. نشتی گاز یخچال حتی می‌تواند منجر به خرابی و صدمه دیدن یخچال شما شود. بنابراین تشخیص و  رفع این مشکل به سرعت باید انجام شود تا از از مشکلات احتمالی و نیاز به تعمیر یخچال یا تعمیر یخچال فریزر شما جلوگیری شود. در این مقاله به بررسی سوالات متداول در این خصوص پرداخته شده است. اگر شما هم  با این مشکل روبرو هستید پیشنهاد می‌کنند تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله به بررسی سوالات زیر و  پاسخ است آنها پرداخته شده است:

  • (علائم نشت گاز یخچال)نشانه های خالی شدن گاز یخچال چیست؟
  • علت خالی شدن یا نشت گاز به یخچال چیست؟
  • چگونه می توانید نشت یابی گاز یخچال را انجام دهید؟

(علائم نشت گاز یخچال) نشانه های خالی شدن گاز یخچال چیست؟

نشت یابی گاز یخچال بستگی به مدل یخچال شما دارد. درمدل‌های قدیمی‌تر ، از گاز آمونیاک یا فریون استفاده می‌شد. از آن جایی که مضر بودن این گازها برای سلامت محیط‌زیست ثابت شده دیگر از این نوع گازها در مدل‌های جدید یخچال استفاده نمی‌شود.

اگر یخچال شما از مدل‌های قدیمی به شمار می آید خالی شدن گاز یخچال بابوی تندی که این نوع مواد شیمیایی ایجاد می‌کنند به راحتی قابل تشخیص است. مخصوصاً اگر هنگام حمل و نقل و در اثر ضربه این اتفاق بیفتد.

اما در مدل های جدید یخچال از گاز  R134a استفاده می  شود. این گازها نسبت به آمونیاک و فریون برای محیط زیست خطر کمتری دارند. این نوع گاز بوی کمتری نسبت به گازهای مورد استفاده در مدل های قدیمی تر دارند مخصوصا اگر نشتی گاز یخچال از یک سوراخ یا پوسیدگی کوچک باشد.

در این گونه موارد می توان از روی علائم نشت گاز یخچال ، یا دستگاه نشت یاب گاز یخچال این موضوع را تشخیص داد.

چگونه می توانید نشت یابی گاز یخچال را انجام دهید؟

همانطور که توضیح داده شد اگر نشتی از یک سوراخ یا پوسیدگی کوچک باشد و به آهستگی صورت گیرد ممکن است تشخیص آن به آسانی امکان پذیر نباشد اما می توان علائم ناشی از نشت گاز یخچال را بررسی کرد.

هنگام خالی شدن گاز یخچال معمولاً دمای داخل یخچال افزایش پیدا می‌کند و یا ممکن است در اطراف یخچال روغن مشاهده کنید. علاوه بر آن صدای کمپرسور هم ممکن است تغییر کند. توجه داشته باشید که خالی شدن گاز یخچال تنها می تواند یکی از دلایل کاهش سرمای یخچال باشد.

بیشتر بخوانید : ۱۵ علت سرد نکردن یخچال و راهکار حل آنها

برای تشخیص این موضوع می توانید از محلول آب و صابون استفاده کنید کافی است یک محلول آب و صابون را به محل نشتی بمالید اگر گاز یخچال نشتی داشته باشد شاهد شکل‌گیری حباب هایی در محل خواهید بود.

اگر متوجه این علائم شدید می توانید برای مشخص شدن دلیل آن  , نشتی گاز یخچال را چک کنید.می توانیددر اینگونه موارد از تعمیر کاران باتجربه و حرفه‌ای کمک بگیرید همکاران ما درمانی سرویس آماده ارائه خدمات تعمیر یخچال در محل به شما عزیزان هستند.

 علت خالی شدن گاز یخچال چیست؟علت نشت گاز یخچال

همانطور که در پاراگرافهای قبل اشاره شد علت خالی شدن یا نشت گاز یخچال می‌تواند عوامل خارجی مانند ضربه در هنگام جابجایی و یا پوسیدگی باشد. معمولاً برای ساخت لوله های یخچال از مس استفاده می‌شود که درصد پوسیدگی و زنگ زدگی پایین‌تری نسبت به لوله های آهنی دارند.

بنابراین دلیل اصلی نشتی گاز یخچال معمولاً ضربه هایی است که در هنگام جابجایی به دستگاه وارد می شود.