مقدمه :

آموزش تراز کردن یخچال :تراز نبودن یخچال می تواند موجب بروز مشکلاتی حتی در یخچال فریزر های نو و کار نکرده شود.بسیاراتفاق افتاده که مشتری های مانی سرویس با ما تماس گرفته و از خرابی یخچال صحبت کرده اند.با اعزام تعمیر کار یخچال به محل و بررسی های اولیه برای تعمیر یخچال , تکنسین مانی سرویس متوجه شده که علت چیزی به جز تراز نبودن یخچال نیست.تراز کردن یخچال می تواند موجب از بین بردن مشکلاتی مانند:

و موارد دیگری شود.بنابر این در این پست از مانی سرویس به آموزش تراز کردن یخچال می پردازیم.توجه داشته باشید که بی اعتنایی به صداهای یخچال می تواند موجب خرابی قسمت های دیگر یخچال شود.

چرا ترز بودن یخچال اهمیت دارد.؟

تراز نبودن یخچال پیامد هایی را به دنبال دارد که عبارتند از:

 • سر و صدای یخچال
 • فسار روی کمپرسور یخچال
 • مختل شدن سیستم سرمایشی یخچال
 • فشار روی لولاهای درب یخچال

این گزینه ها می توانند به شما خسارت وارد کنند بنابر این در این پست با عنوان آموزش تراز کردن یخچال به اینموضوع پرداخته شده است.

آموزش نحوه تراز کردن یخچال، فریزر و ساید بای ساید

زمانی که یخچال فریزر نو می خرید.انتظار ندارید که هیچ صدایی از آن شنیده شود , دوست دارید از کارکردن آرام و بی سرو صدای آن لذت ببرید اما به محض روشن کردن یخچال با صداهای دلخراش و لرزش های زیادی رو برو می شوید.چه دلیل دارد؟چرا یک یخچال فریزر نو باید این سرو صداها را از خودش ایجاد کند؟در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته می شود و به شما می گوییم که چگونه می توانید این مشکل را حل کنید؟

چگونه می توان یخچال را تراز کرد؟

تراز نبودن یخچال می تواند بسته به موقعیت یخچال (مکان قرار گیری یخچال) به چند صورت انجام شود:

 • برداشتن شبکه زیر یخچال(در زیر یخچال قرار دارد و بسته به مدل روش برداشتن متفاوت است.)
 • تراز کردن به کمک پایه های تنظیم ارتفاع یخچال
 • تراز کردن یخچال به کمک غلطک های تنظیم
 • تراز کردن به کمک بالانس غلطک ها و پایه یخچال

تراز کردن با برداشتن شبکه زیر یخچال

برداشتن شبکه زیر یخچال یکی از کارهایی است که معمولا با انجام دادن آن می توانید یخچالتان را تنظیم کنید.برای باز کردن این بخش می توانید از دفترچه راهنمای یخچالتان کمک بگیرید.اگر دسترسی به دفترچه ندارید نگران نباشید این کار بسیار آسان است.بسته به مدل یخچالتان شبکه زیر یخچال می تواند کشویی و یا پیچی باشد.در صورتی که پیچ های روی آن را باز و یا زبانه های آن را به صورت کشویی خارج کنید شبکه زیر یخچال به راحتی جدا می شود.بعد از این کار فاصله کف یخچال از زمین زیاد و احتمالا هرگونه درگیری آن با کف از بین می رود.

تراز با استفاده از پایه های تراز

در زیر یخچال پایه هایی تعبیه شده است که می توان برای تراز کردن یخچال از آنها کمک بگیرید.این پایه ها معمولا چپ گرد هستند و با چرخاندن آنها در جهت عقربه های ساعت ارتفاع آنها زیاد و چرخاندن برعکس ارتفاع آنها کم می شود.برای انجام این کار از یک نفر کمک بخواهید تا یخچال را به سمت عقب برده و نگهدارد.در این حالت شما می توانید پایه های یخچال را ریکلاژ کنید.بعد از آن یخچال را به سمت جلو برده و پایه های پشت آن را ریکلاژ کنید. در بسیاری از موارد این گزینه می تواند به راحتی مشکل تراز نبودن یخچال را برای شما حل کند.

تراز کردن یخچال به کمک غلطک های تنظیم

در بعضی مدلهای یخچال, در زیر آنها از غلطک ها به جای پایه های تنظیم استفاده شده است.به راحتی می توان ارتفاع یخچال را به کمک این غلطک ها تنظیم کرد.به کمک آچار می توانید پیچ ها را به سمت راست یا چپ بچرخانید.با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت جلوی آن بلند می شود و با چرخاندن به سمت چپ ارتفاع یخچال کم می شود.برای تراز کردن یخچال می توانید با ما تماس بگیرید.

تراز کردن یخچال هایی که هم غلطک و هم پایه های تنظیم ارتفاع دارند.

در برخی از مدلهای یخچال علاوه بر پایه های تنطیم , غلطک هم وجود دارد.در این موارد باید تعادل را بین آنها برقرار کنید.ارتفاع پایه تنظیم یخچال را تا اندازه ای بالا ببرید که بتواند وزن آن را تحمل کند.با انجام این کار غلطک ها هم از زمین فاصله می گیرند.با آزمون و خطا سعی کنید یخچال را به کمک هردو ابزار غلطک و پایه های تنظیم ریکلاژ کنید.

عوامل موثر در تراز کردن یخچال

تا اینجا در مقاله آموزش تراز کردن یخچال نکاتی را به شما توضیح دادیم که با رعایت آنها می توانید یخچالتان را تراز کنید.اگر با انجام این موارد نتوانستید یخچال را تراز کنید گزینه دیگر رابررسی کنید.این گزینه عبارت است از:

 • شیب کف آشپز خانه

معمولا کف آشپزخانه ها را شیب دار درست می کنند تا آب درآن جمع نشود.اگر متوجه شدید یخچال باز هم تراز نشده است.این گزینه را بررسی کنید و سعی کنید به کمک پایه تنظیم ارتفاع و یا غلطک متناسب با شیب آشپزخانه یخچال را تراز کنید.برای این کار از ابزار های مسطح مانند چوب, کاشی و یا مقوا هم می توان استفاده کرد.با خنثی کردن اثر شیب به کمک موارد توضیح داده شده به راحتی می توان یخچال را تراز کرد.

چگونه از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنیم؟

فرض کنید که راهنمای ما در مقاله آموزش تراز کردن یخچال را دنبال کردید. سوال اینجاست که چگونه می توانید از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنید؟با توجه به نکات گفته شده راه حل های ساده ای وجود دارد که از این موضوع اطمینان حاصل کنید.این گزینه ها عبارتند از:

 • ابزار تراز
 • لیوانی که آب درون آن وجود دارد.
 • چک کردن درست بسته شدن درب یخچال

چک کردن تراز بودن یخچال به کمک ابزار(تراز کردن به کمک ابزار)

ابزار تراز را روی یکی از طبقات یخچال و یا در بالای یخچال قرار دهید.اگر مایع داخل آن به سمت جلو متمایل باشد باید یخچال را تراز کنید.غلطک ها و پایه های یخچال را ریکلاژ کنید تا مایع دقیقا در وسط ابزار قرار بگیرد.با قرار گرفتن مایع در وسط محفظه مطمئن می شوید که یخچال تراز شده است.

چک کردن به کمک لیوانی که درون آن آب وجود دارد.

در مقاله آموزش تراز کردن یخچال روش بسیار راحتی را به شما آموزش می دهیم که به راحتی می توانید از تراز بودن یحچال اطمینان حاصل کنید.

 • یک لیوان بیاورید
 • داخل آن آب بریزید تا حدی که پر نشود.
 • آن را روی یکی از قفسه های یخچال قرار دهید.

با مشاهده سطح صاف آب درون لیوان می توانید از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنید.در غیر این صورت یخچالتان تراز نیست.البته می توانید لیوان را روی یخچال هم قرار دهید.

 دقت کنید درب یخچال درست بسته شود.

می توانید درب یخچال را باز کنید و به آرامی آن را رها کنید.اگر درب یخچال به راحتی و آرامی بسته شد نشان دهنده آن است که یخچال تراز است در غیر این صورت یخچال نیاز به تراز کردن دارد.

نتیجه گیری

تراز بودن یخچال را جدی بگیرید.این موضوع می تواند موجب حسارت دیدن یخچال شما شود.اگر خودتان نتوانستید یخچال را تراز کنید با ما تماس بگیرید تا با اعزام تکنسین های خبره این کار را در نهایت سرعت برایتان انجام دهیم.

بیشتر یخوانید :