علت بوی بد یخچال

علت بوی بد یخچال چیست؟

گاهی اوقات با باز کردن درب یخچال با بوی بد و زننده ای روبرو می شویم که بسیار ناخوشایند است.اماعلت بوی بد یخچال چیست؟وچگونه می توانید این مشکل را بر طرف کنید؟بوی بد یخچال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.مثلا:وجود یک سیب زمین گندیده در جامیوه ای , تخم مرغ شکسته و…در این مقاله به بررسی علت بوی بد یخچال می پردازیم و در انتها راهکارهای رفع آن را برایتان توضیح خواهم داد با ما همراه باشید.

جهت دریافت خدمات زیر می توانید با مانی سرویس تماس بگیرید.

علل بوی بد یخچال :

وجود باکتری در یخچال علت بوی بد یخچال است.باکتری ها در مناطقی که رطوبت داردرشد کرده و شروع به تکثیر می کنند.زمانی که باکتریها تکثیر و به یک توده تبدیل شوندمیتوانید از طریق بوی بد آنها حضور آنها را تشخیص دهید.بنابر این به طور کل علت بوی بد یخچال تکثیر باکتریهااست که می تواند دلایل مختلفی مانند: ریخته شدن مواد غذایی , وجود مواد غذایی فاسد و یا ورود رطوبت از بیرون یخچال داشته باشد.

در ادامه لیستی از علل بوی بد یخچال آورده شده است:

  •  عدم شستشو و خشک کردن میوه و سبزیجات که می توانند رطوبت را به داخل یخچال منتقل کنند.
  • باز بودن درب ظرف نگهدارنده مواد غذایی در یخچال
  • بالا بودن دمای یخچال
  • قطع برق و یا خاموش بودن یخچال بیش از ۷۲ ساعت
  • وجود مواد غذایی فاسد درون یخچال
  • کامل نشدن سیکل سرمایشی یخچال(فساد مواد غذایی)
  • ریختن مواد غذایی درون یخچال

این موارد می توانند علت بوی بد یخچال شما باشد.واکنون که می دانید چه چیزی باعث بوی بد  یخچال شما می شود ،  دانستن آن نیمی از نبرد است و باید دست به کار شوید و طبق توضیحاتی که در ادامه مطلب آورده شده است اقدام کنید.

بیشتر بخوانید : برفک یخچال – چرا یخچال برفک می زند؟

چگونه بوی بد یخچال فریزر را از بین ببریم:

گام اول : بررسی دمای یخچال :

گاهی اوقات بالا بودن دمای یخچال می تواند علت بوی بد یخچال باشد.با پایین آوردن دمای یخچال می توانید بوی بد یخچال را از بین ببرید.استاندارددرجه یخچال بین ۲ تا ۵ درجه سانتی گراد و در فصول گرم بین ۳تا ۴ درجه سانتی گراد است.

گام دوم : بررسی مواد غذایی یخچال:

معمولا مواد غذایی که در درب یخچال قرار دارند زودتر فاسد می شوند.اولین کاری که باید انجام دهیدبررسی این بخش است.تخم مرغ گندیده و سایر مواد غذایی که در این بخش قرار می دهید می تواند عامل بوی بد یخچال باشد.بعد از بررسی این بخش به سراغ داخل و پشت یخچال بروید و وجود هرگونه مواد غذایی فاسد را در این قسمت ها بررسی کنید.

بیشتر بخوانید : ۱۵ علت سرد نکردن یخچال و راهکار حل آنها

گام سوم : استفاده از بوگیر های طبیعی و فیبر در جامیوه ای:

اگر می خواهید از به وجود آمدن بوی بد در یخچال جلوگیری کنید می توانید از تشک های سیلیس(فیبر)درون جا میوه ای استفاده کنید.این کار موجب جذب رطوبت که عامل اصلی  رشد باکتری است می شود.علاوه بر آن می توانید از بوگیر های طبیعی مانند :جوش شیرین , قهوه یا زغال هم استفاده کنید.

راهکار های گفته شده جرء راهکار های اولیه به حساب می آیند.اگر این راهکارها نتوانستند در از بین بردن بوی بد یخچال به شما کمک کنند.مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول :تخلیه کامل یخچال :

تمامی محتوای یخچال و یخچال فریزر را خارج کنید.(مواد غذایی و قفسه ها).توجه داشته باشید که مواد فاسد شدنی را در فریزر یا یخچال دیگری قرار دهید.طبق استاندارد سازمان ایمنی و بازرسیUSDA قرار گرفتن مواد غذایی بیشتر از ۴ ساعت در دمای نا مناسب می تواند موجب بوی بد آنها شود.

بیشتر بخوانید : ۴دلیل بسته نشدن درب یخچال (بررسی کامل)

مرحله دوم :شستشوی دستی اجزاء یخچال :

قفسه ها ، سطل ها ، کشو ها ، سینی های یخی و سایر اجزای دیگر را بیرون بیاورید و آنها را درون سینک با آب گرم و صابون بشویید. برای بوی بد یخچال و فریزر ، یک محلول ضد عفونی بسازید : ۱ قاشق غذاخوری کلر مایع را در هر گالن آب مخلوط کرده و از آن برای پاک کردن سطل و قفسه ها استفاده کنید. سپس در آب  بشویید و بگذارید خشک شود.

مرحله سوم :شستشوی داخل یخچال :

اکنون آماده شستن داخل یخچال هستید.برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید می توانید۱فنجان جوش  شیرین را در یک گالن آب بریزیدوبه کمک اسفنج آغشته به این محلول درون یخچال را بشورید.توجه داشته باشید که ازپاک کننده های قوی و پارچه های زبر استفاده نکنید چرا که می تواند موجب خراشیدگی یخچالتان شود.

توجه : بهتر است یخچال را از برق بکشید.

مرحله چهارم :خشک کردن داخل یخچال :

در این مرحله درب یخچال (بعد از تمیزکاری و شستشو) را باز کنید و بگذارید حد اقل یک روز در فضای درون آشپزخانه هوا داخل یخچال جریان پیدا کند.(البته اگر امکان داشت یخچال را به فضای باز ببرید)اگر بازهم بوی بد وجود داشت استفاده از محلول را بیشتر کنید.

مرحله پنجم: اواپراتور را تمیز کنید

اگر با انجام این مراحل باز هم بوی بد یخچال از بین نرفت احتمالا علت بوی بد یخچال اواپراتور است.در این حالت بوی بد به کویل تبخیر کننده نفوذ می کند.کویل و فن در پشت یخچال قرار دارند.این بخش را باید تمیز کنید برای تمیز کردن این بخش به صورت زیر عمل کنید:

  •  پیچ های پانل را بازکنید.
  • محفظه کنترل های الکترونیکی و icemaker جدا کنید.
  • پانل را برداشته و بشویید.

با استفاده از یک بطری اسپری ، آب صابون گرم را روی کویل ها بمالید و کثیفی را  با یک پارچه پاک کنید. این روندشستشو را  تکرار کنید تا کثیفی از بین برود. اجازه دهید کویل  کاملاً خشک شود.

قطعاً این کار در فریزر راحت ترین است ، زیرا فضای کافی برای مانور دارید. توجه داشته باشید که اگر یخچال جدیدتری با اواپراتورهای دوگانه دارید ، دو مجموعه کویل دارید: یکی برای فریزر و دیگری یخچال. اما اگر بو فقط در محفظه مواد غذایی  است ، فقط باید آن کویل را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید :علت نشت آب یخچال و فریزر چیست؟(بررسی کامل)

نتیجه گیری :

علت بوی بد یخچال را با هم بررسی کردیم.اما اگر به طور روزانه یخچال تمیز و بررسی شود دچار این مشکل نخواهید شد.و یخچالتان هیچ وقت بوی بدی به خودش نمی گیرد.پس تمیز کاری کم و مداوم می تواند بوی بد یخچال را از بین ببرد.هرچند که در طول سال حداقل باید یک بار کامل یخچال را تخلیه و بشورید.