علت سرد نکردن یخچال چیست؟

علت سرد نکردن یخچال چیست؟

خنک نکردن یخچال می تواند عامل فساد مواد غذایی , یا تعمیر یخچال شما باشد.اگر  با این مشکل روبرو هستید و می خواهید بدانید که علت سرد نکردن یخچال چیست ؟, چرا یخچال خنک نمی کند ؟ ,این راهنما را تا انتها بخوانید. در این راهنما ۱۵علت سرد نکردن یخچال مطرح , راهکارهایی برای حل این مشکل ارائه شده است.

توجه :در صورتی که از دانش فنی و یا تجربه کافی,برای تعمیر یخچال و یا تعمیر یخچال فریزر برخوردار نیستید,اکیدا آزمون و خطا بروی یخچالتان ممنوع است.این موضوع میتواند موجب خسارت به یخچال و یخچال فریزر شما شده و حتی شاید مجور به خرید دستگاه جدید شوید.

چرا یخچال خنک نمی کند؟(۱۵دلیل خنک نکردن یخچال)

اولین سوالی که مطرح می شود این است که:

بهترین دما برای یخچال و یخچال فریزر چند درجه سانتیگراد است ؟ پاسخ این سوال در فصل های مختلف سال متفاوت است. در فصول سرد سال پیشنهاد می‌شود که ، درجه یخچال بین ۲ تا ۵ درجه سانتی گراد ،  درجه فریزر بین منفی ۱۷ تا منفی ۲۰ درجه سانتیگراد تنظیم شود. البته دمای یخچال در فصول گرم سال توصیه می شود که بین سه تا چهار درجه سانتی گراد باشد, که دلیل آن هم واضح است .(گرمی هوا)

اگر یخچال تان را تازه خریده اید,سعی کنید که تنظیمات آن را به سرویس کار نمایندگی واگذار کنید. اگر بعد از گذشت ۲۴ ساعت  دمای یخچال تان به حالت پایدار نرسید این موضوع را با نمایندگی مطرح کنید تا رسیدگی شود.

خنک نکردن یخچال یا فریزر به دلیل خرابی واشریادرب یخچال

اگر یخچال به اندازه کافی سرد نمی کندیا فریزرتان نمی تواند مواد غذایی را منجمد کند.ممکن است هوای گرم از لابلای درب یخچال نفوذ کند.تمام واشرهای درب یخچال را چک کنید,اگر مشکلی در واشرهای یخچال وجود دارد سریعا آنها را تعمییر یا تعویض کنید.

شل شدن , خراب شدن و یا کنده شدن واشر درب یخچال می تواند عامل ورود هوای بیرون به داخل یخچال باشد و جریان هوای داخل یخچال را گرم کند.

چرا یخچال خنک نمیکند

بیشتر بخوانید : علت صدای یخچال چیست؟ چگونه می توانید آن را برطرف کنید؟

سرد نکردن یخچال به دلیل خراب بودن سیستم یخ زدایی

اگر می توانید یخ زدگی را در پشت دیواره محفظه فریزر  مشاهده کنید ، ممکن است سیستم یخ زدایی اتوماتیک خراب باشد. سیستم یخ زدایی سالم, هر ۸ ساعت یکبار یخ زدایی می کند, تا مسیر هوا را از طریق اواپراتور پاک کند, تا فریزر و محفظه یخچال و فریزر به درستی خنک شوند. در صورت خراب شدن سیستم یخ زدایی اتوماتیک ، یخ زدگی روی دیواره تبخیر کننده و پشت محفظه فریزر ایجاد می شود. یخ زدگی مسیرهای خنک کننده هوا را از طریق تبخیر کننده مسدود می کند تا فریزر به خوبی خنک نشود. اگر سیستم یخ زدایی در یخچال شما کار نمی کند ، ممکن است بسته به نوع سیستم یخ زدایی که یخچال شما از آن استفاده می کند ، حسگر یخ زدایی ، بخاری یخ زدایی یا سایر اجزای یخ زدایی را جایگزین کنید.

سرد نکردن یخچال

 سرد نکردن یخچال به دلیل ایراد لوله های کندانسور

کویل های کندانسور کثیف می توانند مشکلاتی را برای خنک کننده در فریزر ایجاد کنند.یخچال را از برق جدا کنید و سیم پیچ های آن را از گرد و غبار احتمالی بررسی کنید. در صورت کثیف بودن کویل های کندانسور آنها را تمیز کنید.

فریزر کار میکند اما یخچال خنک نمی کند

توجه : لوله ها یا کویل های کندانسور همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال های قدیمی اند. در مدل های جدیدتر یخچال فریزر این لوله ها آشکار نیستند.

سرد نکردن یخچال به دلیل سنسورهای دما یا کنترل های معیوب

سنسورهای دما یا کنترل های معیوب می توانند از سرد شدن فریزر جلوگیری کنند. برای بررسی سنسورهای دما و کنترل های موجود در یخچال خود ، دستورالعمل های موجود در فیلم را دنبال کنید و قسمتهای خراب را جایگزین کنید. اگر نوع یخچال و فریزر نسبت به نمونه نشان داده شده در ویدیو دارید ، برای تشخیص و ترمیم سیستم کنترل و حسگرهای دما در یخچال خود ، از اصول عیب یابی اساسی نشان داده شده در فیلم پیروی کنید.

بیشتر بخوانید : علت نشت آب یخچال و فریزر چیست؟(بررسی کامل)

فریزر کار میکند اما یخچال خنک نمی کند

توجه : بیشتر مشکلاتی که در پاراگراف قبل به آنها اشاره کردیم بهتر است توسط تکنسین برطرف شوند.

سرد نکردن یخچال به دلیل تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر

تنظیم نبودن دمای یخچال اولین گزینه ای است که باید بررسی شود. سعی کنید دمای یخچال را بر طبق درجه بندی استاندارد آن تنظیم کنید. در یخچالهای قدیمی دما به کمک ترموستاتهای ولومی و در مدل‌های جدید دما به کمک کلید ها و صفحه دیجیتال تنظیم می شود.

فریزر کار میکند اما یخچال خنک نمی کند

علت سرد نکردن یخچال می تواند وجود مانع بر سر راه گردش هوا باشد.

علت سرد نکردن یخچال می تواند وجود مانع بر سر راه گردش هوا باشد.در داخل یخچال فریزرها دریچه های هوا و فن هایی وجود دارد که هوا را به گردش انداخته و جریان ایجاد می کنند.باید دقت کنید که بسته های غذایی بزرگ یا وسایل در مقابل این فن ها و دریچه ها قرارنگیرد.این موضوع می تواند جریان هوا را از بین ببرد و موجب یکنواخت نبودن دمای داخل یخچال و سرد نکردن آن شود.

بیشتر بخوانید : ۴ دلیل بسته نشدن درب یخچال

علت سرد نکردن یخچال می تواند حجم مواد غذایی باشد.

آدمی را زیر آب تصور کنید که با باز کردن دهان ریه هایش پر از آب شده و دیگر نمی تواند نفس بکشد و جانش به خطر می افتد.اگربا تلمبار کردن مواد غذایی در یخچال(قرار دادن مواد غذایی بیشتر از حجم آن) بخواهید استفاده بیشتری از فضای یخچال کنید ممکن است همین حالت به وجود بیاید(نبود فضا برای جریان هوا)گردش هوای سرد داخل یخچال از بین می رود و به کمپرسور فشار وارد می شود و نمی تواند دما را کاهش دهد.توجه کنید یخچالها دفترچه راهنما همراهشان است که ظرفیت آنها را مشخص کرده است.

علت سرد نکردن یخچال می تواند ایراد درب یخچال باشد.

در پاراگراف قبل در مورد پلاستیک درب یخچال صحبت شد و به شما توضیح دادیم که یکی از عوامل سرد نکردن یخچال خرابی این پلاستیک است.در صورتی که لولاهای درب یخچال خراب باشند و یا درب یخچال قفل نشود دمای داخل آن نمی تواند ثابت بماندو با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن فضای داخل یخچال هستید.

 معیوب بودن کمپرسور و رله کمپرسور

کمپرسور یخچال یا موتور یخچال، گاز را متراکم یا فشرده می کند و تحت فشار باعث گردش گاز داخل لوله های کندانسور یا مدار می گردد. و قوانینی که در روند برودت یا سرما دهی وجود دارد هرگاه گاز مایع به بخار تبدیل شود حرارت و دمای محیط را جذب می کند و هرگاه بخار به مایع توسط کمپرسور تبدیل شود حرارت به محیط پس می دهد که این قانون اصلی روند برودت و سرمادهی می باشد.

وظیفه اصلی کمپرسور یخچال یا موتور یخچال تبدیل بخار گاز به مایع و فشرده کردن گاز و چرخش گاز داخل لوله های کندانسور و مدار گاز می باشد.

خراب بودن این قطعه از یخچال می تواند موجب گرم شدن هوای داخل یخچال شود.در صورتی که به معیوب بودن کمپرسور مشکوک هستید.سعی کنید تعویض و یا بررسی کمپرسور را به متخصص آن واگذار کنید.بررسی این موضوع بسیار حساس و حتما باید توسط یک فرد فنی و متخصص انجام شود.

خنک نکردن یخچال به دلیل کمبود گاز مبرد

ممکن است به دلایلی گاز مبرد نشت کرده باشد.کمبود گاز مبرد می تواند موجب شود تا یخچال نتواند جریان هوای سرد را ایجاد کندو حتی کمپروسر یخچال داغ شود.این گاز نقش بسیار مهمی در سیکل سرمایشی یخچال دارد و اگر نشت کند احتیاچ به شارژ گاز یخچال دارید.

گرم شدن هوای درون یخچال به دلیل معیوب بودن فن کندانسور

فن کنداسور وظیفه خنک کردن کمپرسور و لوله های کنداسور را بر عهده دارد.در صورتی که این قطعه معیوب باشد و یا به درستی کار نکند,دمای کمپرسور افزایش پیدا کرده و داغ شدن موتور یخچال موجب افت دما در داخل یخچال می شود.برای تست این موضوع (خرابی فن کنداسور) تست کنید اگر قسمت یخچال و قسمت فریزر با هم سرد نشدند, دلیلش معیوب بودن فن کنداسور است.در صورت شکستگی پره هاو یا نیم سوز شدن موتور فن باید آن را تعویض کنید.

فریزر کار میکند اما یخچال خنک نمی کند.

همانطور که می دانید و ما هم توضیح دادیم  جریان هوای داخل یخچال موجب سرد و سالم ماندن مواد غدایی می شود و هرگونه مشکلی می تواند هوای داخل یخچال را گرم کند.یکی از موارد دیگر که می تواند موجب گرم شدن هوای داخل یخچال شود خراب بودن فن آواپراتور است.این قطعه در پشت بخش فریزر قرار می گیرد و اگر خراب شود فریزر دمای سرد و ثابتی دارد اما یخچال به اندازه کافی خنک نمی شود.همچنین اگر این قطعه خراب باشد صدای غرغر از یخچال شنیده می شود.

علت سرد نکردن یخچال می تواند خرابی دمپر هوای یخچال باشد.

این  قطعه میزان هوای خنک بین فریزر و یخچال را کنترل می کند.از طریق این دریچه هوای خنک از فریزر به بخش یخچال منتقل می شود.اگر این قطعه نتواند باز شود.در حالی که دمای بخش فریزر ثابت است دمای یخچال تحت تاثیر قرار گرفته و گرم می شود.اگر این قطعه معیوب باشد حتما باید توسط تکنسین تعویض شود.

علل یخ نزدن فریزر

یخ نزدن فریزر می تواند به دلیل پایین بودن دمای آن باشد.خرابی و یا ایراد قطعات زیر می تواند عامل پایین آمدن دمای داخل فریزر باشد.

  • ایراد کویل ها یا لوله های کندانسور
  • خرابی فن اواپراتور
  • معیوب بودن رله استارت کمپرسور

سخن آخر

درست است که در این مقاله به بررسی علل سرد نکردن یخچال و فریزر پرداختیم, اما توجه داشته باشید که قیمت بالای این دستگاه , خرید مجدد آن را سخت می کند , بعضی از این مشکلات را می توانید خودتان برطرف کنید , اما اگر تجربه کافی نداریدبرای رفع موارد مشکل و حساس حتما از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.